Home » Sosyal Bilimler 2023/b1

Sosyal Bilimler 2023/b1

KAPİTALİZMİN HAYAT SUYU:
ALKOL ENDÜSTRİSİNE YÖNELİK KAMUSAL DÜZENLEMELERİN SOSYO-EKONOMİK 
SONUÇLARI

Yazar : Ali Rıza GÖKBUNAR
      

Yayın Evi   : Turkuazkey Akademik
        Yayınlar 
Boyut     : 14,8x21
Sayfa Sayısı : 245
Baskı Sayısı : 1 
Dili     : Türkçe
Tarihi    : Eylül 2023 
Kağıt/Renk  : Kitap Kağıdı/Tek Renk
Kapak/Renk  : Karton Kapak
Kitap Satış Fiyatı: 200 TL

KAPİTALİZMİN HAYAT SUYU:
ALKOL ENDÜSTRİSİNE YÖNELİK KAMUSAL DÜZENLEMELERİN SOSYO-EKONOMİK 
SONUÇLARI

Alkol insana zevk veren bir şey olabilir ama aynı zamanda insan sağlığına ve çevreye zararlı bağımlılık yapan kimyasal bir sıvı olmasına karşın, insanlık tarihi boyunca alkol imalatı ve tüketimi toplumsal, siyasi, teknolojik ve ekonomik gelişmelerin harekete 
geçmesinde katalizör görevi görmüştür.
Alkol üreticileri ile tüketicileri arasındaki ilişkinin doğası, kapitalizmin ortaya çıkışıyla değişti. Yerelleştirilmiş üretim metalaştırıldı ve zamanla üretim, rekabetin bir sonucu olarak gittikçe daha az elde yoğunlaştı. Üretimi ve tüketim yasaklandığında binlerce kişi işsiz kaldı, ülkelerde ekonomik krizler ortaya çıktı, hatta siyasal devrimlerin oluşumunda neredeyse ana faktörlerinden birisi oldu, üzerinden alından vergiler attırıldığında isyanlar çıktı, yeraltı ekonomisi ortaya çıkarken, büyük kitleleri harekete geçirerek devrimlere yol açtı.
Bu kitapta alkol endüstrisinin tarihsel gelişimi ve alkol sosyoekonomik etkileri incelenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı alkol endüstrinin tarihsel gelişimi, kapitalist ekonomi için önemi ve alkol tüketen toplumlarda aşırı tüketiminin sosyo-ekonomik etkileri analiz edilmiştir.